Historia Parafii

2021-09-21

Krempna leży w dolinie górnego biegu rzeki Wisłoki. Pierwsi przybysze budowali swe  domostwa prawdopodobnie w okolicach Żydowskiego. Z czasem, z powodu silnych wiatrów i zbójeckich napadów przenieśli się na teren dzisiejszej wsi.

Nazwa wsi wywodzi się od słowa „kram”, gdyż wioska położona jest na szlaku handlowym do Bardejova, a kupcy rozkładali tu przydrożne kramy. Inne źródło wskazuje słowo „krępy”, miało ono odzwierciedlać posturę tutejszych mieszkańców, a świadectwem tego jest fakt, że do niedawna używano nazwy „Krępna”. 

Wieś wymieniana jest już w 1499 roku. Według źródeł w roku 1507 istniała tu prawosławna cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana. Rejestr poborowy woj. krakowskiego z 1581 roku podaje, ze wieś była własnością Mikołaja Stadnickiego herbu Szreniawa (+ 1656). W 1510 roku Krempna należała w połowie do Andrzeja Stadnickiego kasztelana sanockiego. W 1725 roku Urszula Franciszka, wnuczka Konstantego Krzysztofa ks. Korybut Wiśniowieckiego – właściciela części dóbr żmigrodzkich – poślubiła Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńku” (+ 1762), którego synem był Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” (+ 1790). On to był fundatorem budowy (przebudowy) nowej cerkwi w Krempnej. Fakt ten upamiętnia oryginalna tablica fundacyjna (1782) znajdująca się nad portalem cerkwi.

W wyniku Unii Brzeskiej (1596) prawosławna parafia Krempna przeszła wraz z całą diecezją przemyską do jedności z Rzymem w roku 1692. W zaborze austriackim unitów nazwano grekokatolikami. Podczas tzw. „schizmy tylawskiej” (1926), gdzie częściowo lub całe wsie przechodziły na prawosławie, Krempna w całości pozostała unicka. Cerkiew służyła grekokatolikom, aż do momentu powojennego wysiedlenia w ramach „Akcji Wisła”. Ponad połowę łemkowskich rodzin wysiedlono na Ukrainę (1945 rok), a resztę na Ziemię Lubuską i Mazury (1947 rok). Na miejscu pozostały tylko cztery rodziny mieszane i unicki proboszcz ks. Jan Wysoczański (+ 1981), który w latach 1947 – 1957 odprawiał nabożeństwa w obrządku łacińskim dla napływowych mieszkańców. W 1956 niewielka część dawnych mieszkańców powróciła do Krempnej.

Po wysiedleniach Krempna była obsługiwana przez księży z Nowego Żmigrodu, a później z Desznicy. Ostatecznie jako samodzielna rzymskokatolicka parafia powstała w roku 1969, decyzją Biskupa Przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Cerkiew stała się kościołem parafialnym p.w. św. Maksymiliana Kolbe i funkcję tę pełniła do 2004 roku, kiedy wybudowano nowy kościół parafialny. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Piotrowski. Obecnie parafia Krempna należy do diecezji rzeszowskiej i dekanatu nowożmigrodzkiego.

Na wzgórzu za budynkiem Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego. znajduje się cmentarz z I wojny światowej (nr 6) zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkoviča.

Największą atrakcją wsi jest niewątpliwie cerkiew, ze względu na swą strukturę architektoniczną, doskonale zachowane wnętrze wraz z bogatym wyposażeniem. Ściany tej świątyni są przesiąknięte modlitwą i trudem wielu pokoleń. Od 2007 roku trwają prace konserwatorskie. Jest usytuowana na „Polsko-Słowackim Szlaku Architektury Drewnianej”.

W latach 2001 – 2004 wybudowany został w Krempnej nowy kościół parafialny p.w. św. Maksymiliana Kolbe, konsekrowany 20 sierpnia 2006 roku.

Historia

Kancelaria parafialna czynna codziennie po umówieniu lub po mszy świętej.

(Sprawy pilne prosimy kierować na numer prywatny ks. proboszcza +48 667 707 778)